35 milyon kişi AIDS’den öldü

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla, yaptığı açıklamada hastalığın 1981 yılından bu yana 78 milyon kişiye bulaştığını belirterek, “HIV/AIDS toplum sağlığını önemli oranda etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır. AIDS, İnsan Bağışıklık Eksikliği Virüsü (HIV)’nün bağışıklık sistemine yaptığı hasardan kaynaklanan bir durum olup, “Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu” olarak ifade edilir. Birleşmiş Milletler (BM)’in AIDS konusunda mücadele eden kuruluşu UNAIDS‘e göre HIV tanımlandığı 1981 yılından bu yana yaklaşık 78 milyon kişiye bulaşmış olup, 35 milyon kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Günümüzde ise dünyada HIV/AIDS ile yaşayan kişi sayısı yaklaşık 36 milyondur. Dünyada her gün 5 bin kişi yeni enfeksiyon tanısı almaktadır. 2017 yılında 940 bin kişi hayatını kaybetmiştir” diye konuştu.

9 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ AIDS’LI OLDUĞUNUN FARKINDA DEĞİL

Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal Sağlık Bakanlığı Aralık 2016 verilerine göre ülkemizde 14 bin 695 HIV/AIDS hastası olduğunu ifade ederek, “hastalığa ilişkin farkındalığın artması, tanı ve tedavi hizmetlerindeki gelişmeler ve sağlık kurumlarına erişimin artmasına karşın; toplum yapısındaki değişiklikler, göç, turizm, ticari ilişkiler vb. nedenlerle vaka sayısındaki artışın hızlanmakta olduğu görülmektedir. Yapılan çalışmalar sayesinde hastaların yüzde 75’i durumunu bilmektedir. Geri kalan 9 milyondan fazla kişi ise hala HIV taşıdığından habersiz yaşamaktadır. Hastalığın en önemli özelliği semptom vermeksizin yıllarca vücutta bulunması ve kişilerin sağlıklı görünmesidir. Virüsle ilk karşılaşıldığında ortaya çıkan semptomlar (Ateş, üşüme-titreme, boğaz ağrısı, gece terlemeleri, kilo kaybı, yorgunluk, eklem-kas ağrısı, lenf bezlerinde şişme, ciltte döküntü vb.) çok silik olup, çoğu zaman gribal enfeksiyon olarak değerlendirilebilmektedir. Yıllar sonra bağışıklık sisteminin zayıflaması ile daha özgül semptomların başladığı dönemde tanımlanması daha kolay olmakla birlikte hastalık artık ileri evreye ulaşmış olup, tedavi olma şansı azalmaktadır. Bu arada hastalık birçok kişiye bulaşabilmektedir. Bulaş zincirinin kırılması ve tedavi için uygun dönemde hastalığın tanımlanabilmesi çok kritik bir durumdur” şeklinde konuştu.

ÖLÜMLER YÜZDE 51 AZALDI

Sürekli yorgunluk, ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, uzun süreli geçmeyen ishal, ağız ve dil üzerinde beyaz lekeler, lenf nodlarında şişme, bulanık görme, kuru öksürük, nefes darlığı, yutmada güçlük-ağrı gibi semptomlar riskli bireylerde AIDS’i akla getirebildiğini belirten Kartal, “yine bazı kanserler ve tüberküloz tanısı da arka planda AIDS varlığını düşündürür. Hastalığın kesin tedavisi bulunmamakla birlikte, günümüzde mevcut tedavi seçenekleri ile yaşam kalitesi ve süresi çok iyileşmiş, ölümler yüzde 51 oranında azalmıştır” dedi.

İLGİLİ HABERAIDS için uyarı: Türkiye'de hasta sayısı artıyorAIDS için uyarı: Türkiye'de hasta sayısı artıyor

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir