7 Eylül güncel altın fiyatları: Çeyrek ve gram altın fiyatı değişti mi?

Döviz fiyatlarındaki artış sebebi ile yükselen altın fiyatlarında yükseliş trendi durmuş gibi görünüyor. Bu hafta büyük iniş çıkışlar göstermeyen altın fiyatları haberimizde. Peki özellikle küçük yatırımcının yakından takip ettiği gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu?

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

ÇEYREK VE GRAM ALTIN: Gram altın 254,52 liradan alınırken 254,94 liradan satılıyor. Çeyrek altın 405,70 liradan alınırken 415,43 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN: Yarım altın 808,87 liradan alınıp, 830,85 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI: Cumhuriyet altını ise 1.675,00 liradan alınıp 1.695,00 liradan satılıyor.
altin-fiyatlari

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir