Altın fiyatları 4 Eylül 2018: Çeyrek altın ve gram altın ne kadar oldu? Anlık altın fiyatları…

4 Eylül 2018 Salı günü altın fiyatları belli oldu. Yükselişe geçen altın fiyatları ne kadar oldu? Altın kaç lira? Çeyrek altın fiyatları bugün 399 lira bandında ilerliyor. İşte Kapalıçarşı’dan güncel altın fiyatları…

ÇEYREK ALTIN VE GRAM ALTIN NE KADAR?

4 Eylül Salı günü gram altın 255,86 liradan alınırken 255,95 liradan satılıyor. Çeyrek altın 399,61 lira alınırken 409,20 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTININDA SON DURUM

Cumhuriyet altını  1.650,00 liradan alınıp 1.670,00 liradan satılıyor.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir