Bugün ekonomide neler yaşandı? (18.09.2018)

1) MERKEZ BANKASI’NDAN SIKILAŞTIRMA HAMLESİ

TCMB bankalara gönderdiği bir yazı ile 21 Eylül’den itibaren bankaların TCMB’de tutmakla yükümlü oldukları zorunlu karşılıkların TL olan kısmına ödediği faizi yüzde 13 olarak uygulanacağını duyurdu.

Reuters’a bilgi veren bankacılar, daha önce bu oranın yüzde 7 olarak uygulandığını belirtmişlerdi.

İLGİLİ HABERReuters: Merkez zorunlu karşılıkları yükselttiReuters: Merkez zorunlu karşılıkları yükseltti2) CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD’Lİ YATIRIMCILARLA GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın sabah saatlerinde Türkiye’de faaliyet gösteren 30 dolayındaki ABD’li şirketin genel müdür düzeyindeki yöneticileriyle toplantı yapacak.

İLGİLİ HABERErdoğan ABD'li yatırımcılarla görüşecekErdoğan ABD'li yatırımcılarla görüşecek3) BİLSTORE MAĞAZALARINI KAPATTI

Türkiye’de 10 adet mağazası bulunan lüks giyim devi Bilstore, yaşanan ekonomik koşullar nedeniyle tüm mağazalarını kapattı. Lifestyle alışveriş konseptini hayata geçiren Bilstore’un Nişantaşı, Kanyon, Erenköy, Akmerkez ve Tünel gibi merkezi lokasyonlarda mağazaları bulunuyordu. Firma 2005 yılından itibaren Türkiye’de hizmet vermeye başlamıştı.

İLGİLİ HABERLüks giyim devi Türkiye'deki mağazalarını kapattı!Lüks giyim devi Türkiye'deki mağazalarını kapattı!DEV ŞİRKET KONKORDATO İSTEDİ

1948 yılında kurulan Yeşil Kundura Sanayi AŞ, yaşadığı mali darboğazı aşamayınca mahkemeye başvurdu. Mahkeme, şirkete yönelik yeni haciz yapılmasını yasakladı. Şirkete üç ay geçici mühlet veren mahkeme, şirket faaliyetlerinin denetimi ve onayı için de iki kişilik konkordato komiseri atadı.

İLGİLİ HABERYeşil Kundura konkordato başvurusunda bulunduYeşil Kundura konkordato başvurusunda bulundu4) YERLİ ETİKET GELİYOR

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki etiketlere yeni düzenlemeler getirdi. Buna göre yerli ürünlerin etiketlerinde bakanlığın tespit ettiği logolar olacak. Etikette malın fiyatının konduğu tarih de yazacak. Böylece vatandaş etiketin ne zaman değiştirildiğini bilecek.

İLGİLİ HABEREtiketlere tarih yazılacakEtiketlere tarih yazılacak5) DOLAR FAİZ ÖNCESİ SEVİYESİNE DÖNDÜ

Dolar/TL lokallerin döviz talebi ile yükselişini bugün de sürdürerek 6.46 seviyesini aştı ve TCMB’nin geçen hafta yaptığı 625 baz puanlık faiz artışı öncesi seviyelere geldi.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı da gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinden baskı yaratırken, benzer para birimlerinden negatif ayrışan TL’de Perşembe günü açıklanacak olan Orta Vadeli Program (OVP) bekleniyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir