Karpostal değil gerçek… Büyüleyici manzara

Yeraltından kaynayan sularlar 2 bin 700 metrede denize ulaşan azmağın dışı kadar sualtı güzelliği de muhteşem. Fotoğrafçıların yaz kış vazgeçemediği azmak, görenleri adeta büyülüyor.

karpostal-degil-gercek-1

SUYUN YÜZDE 60’ININ MİNERALLİ SU

Eskiden kadınlar, çevre köylerden buraya çamaşır yıkamaya gelmeleri nedeniyle Akyaka’daki bu azmağın adı “Kadın Azmağı” olarak biliniyor. Kışın 8, yazın 12 derecelik suya sahip sazlıklarla ve ağaçlarla çevrili Kadın Azmağı, yer altı sularının yüzeye çıkmasıyla oluşarak Gökova Körfezi’ne dökülüyor. 1’nci derece sit alanı olması nedeniyle çevrede ördekler, balıklar, kaplumbağalar korunuyor. Azmak düzenli olarak temizleniyor. Suyun yüzde 60’ının mineralli su, yüzde 40’ının kaynak suyu olduğu söyleniyor.

karpostal-degil-gercek-3170 HAYVAN TÜRÜ

İçlerinde Su Samurunun da bulunduğu 2 bin 700 metre uzunluğundaki Kadın Azmağında 15 çeşidi memeli olmak üzere 170 çeşit hayvan türü ile içindeki bitkilerin de koruma altında olması bölgeye başka bir güzellik sağlıyor. Azmağın içinde çok değişik yapıdaki bitkilerden bazısı balık yanında meze olarak masaları bile süslüyor. Bölgeyi yılda bir milyona yakın kişi ziyaret ediyor.

karpostal-degil-gercek-4 ._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #DBDBDB; border-radius: 10px; display: flex; padding: 4px; align-items: center; margin: 30px 0; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir